טיפול קוגניטיבי התנהגותי

תוכן עניינים

טיפול קוגנטיבי התנהגותי Li CBT מה זה ולמי זה מתאים?

טיפול קוגניטיבי מתבצע על ידי זיהוי דפוסי חשיבה לקויים והקנייה של דפוסי חשיבה אדפטיביים (סתגלניים) במקומם. כדי להגיע לתוצאה הרצויה, משתמשים בעקרונות של ניתוח לוגי ושכנוע מילולי שכלתני. יחד עם זאת, טיפול קוגניטיבי שונה מטיפול התנהגותי בכך שהוא לא מתייחס רק להתנהגות המטופל, אלא גם לתהליכים פנימיים, לצורך יצירת שינוי דפוסי חשיבה והתנהגות, אשר גורמים למטופל לעיתים קרובות להרגיש כי הוא נתון במעגל קסמים שאינו נגמר. 

טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הוא טיפול ממוקד מטרה וקצר מועד, הפועל ביעילות במגוון רחב של מצבים. אם גם אתם מוכנים לתת לעצמכם הזדמנות, לחיות את החיים מתוך תחושת סיפוק ומיצוי בעזרת טיפול התנהגותי קוגניטיבי - צרו קשר לתיאום פגישת היכרות!

מהו טיפול קוגנטיבי התנהגותי Li CBT?

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בעצימות נמוכה (LICBT - Low Intensity Cognitive behavioral therapy), נחשב יעיל במיוחד לטיפול במגוון רחב של קשיים ומצוקות, ביניהן חרדות, פוביות, התקפי פאניקה, אגורפוביה, דיכאון, דחיינות, דימוי עצמי נמוך, ערך עצמי נמוך,  דימוי עצמי נמוך, חוסר ביטחון עצמי, התמודדות עם משברים בחיים ועוד.

מטרתו לסייע למטופל לזהות דפוסי חשיבה שאינם אדפטיביים, הגורמים לו למצוקה וקושי, אשר מביאים אותו להתנהגויות לא רצויות.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי

תפיסת טיפול קוגנטיבי התנהגותי?

בבסיס השיטה הטיפולית עומדת התפיסה כי כדאי לנסות דרך אחרת לגשת לטפל בבעיה, לאחר שכבר ניסיתם מספר רב של פעמים בדרך המוכרת לכם. 

ציטוט מפורסם של אלברט איינשטיין מתאר היטב את המצב:

"אף בעיה אינה יכולה להיפתר עם אותה צורת חשיבה שיצרה אותה".

כאשר חוזרים שוב ושוב על אותה שיטת פעולה או דרך מחשבה, שיצרה את הבעיה מלכתחילה, או שלא פתרה את הבעיה בפעמים הקודמות, נוצר תסכול, שכן מדובר על דרך פעולה שנדונה מראש לכישלון. לכן טיפול LICBT מתמקד בהקניית הרגלים חדשים, הכרת דרכי פעולה חדשות וכלים חדשים לפתרון הבעיה ביעילות רבה יותר. לקריאה נוספת אודות טיפול התנהגותי קוגניטיבי אצל מבוגרים.

איך עובד טיפול התנהגותי קוגניטיבי?

התפיסה מאחורי הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי גורסת כי האדם פועל פעמים רבות לפי מחשבות אוטומטיות, וכן מגיב כלפי המציאות בהתאם לפירוש שהוא נותן לה. הנה שתי דוגמאות לפעולות שונות אצל שני אנשים שונים, כלפי אותו מקרה:

  1. נכנסתי לעבודה בבוקר ולא חייכו אלי - כנראה כועסים עלי. כל היום אתרחק מכולם ואשב בצד.
  2. נכנסתי לעבודה בבוקר ולא חייכו אלי - כנראה קרה משהו לפני שהגעתי. אחייך לכולם ואנסה לשפר את האווירה במשרד.

קיימות כמובן עוד אינספור אפשרויות בחירה, כמו לכעוס על כולם בחזרה, או להמשיך בענייני כאילו לא קרה כלום, או לקנות לכולם קפה, או לברר מה קרה ועוד.

אבל הבחירה - כיצד לפעול, מושפעת באופן ישיר מהלך המחשבה ומערכת האמונות האוטומטיות אצל כל אדם.

טיפול LICBT משלב את הרעיון של שינוי תפיסתי (לאמץ פרשנות אחרת למציאות לעומת הפרשנות הקבועה שלי), לצד שינוי התנהגותי על ידי תרגול והתנסות בהתנהגויות חדשות.

עבודה משותפת של המטופל והמטפל לאורך טיפול LICBT

טיפול בגישה התנהגותית קוגניטיבית מחייב שיתוף פעולה בין המטפל למטופל, מתוך הבנה כי המטרות הטיפוליות הן משותפות ולכן יש לפעול ביחד כדי להגשים אותן.

לכן, אחד הכלים המרכזיים בטיפול הוא שיעורי בית שניתנים למטופל - תרגול התנהגויות שנלמדו במהלך הטיפול באופן עצמאי על ידי המטופל.

המטרה היא להקנות למטופל עצמאות ותחושת מסוגלות. לכן, לאורך הטיפול, המטפל גם משתף את המטופל בתובנות העולות לאורך הטיפול, חושף את קווי המתאר הכלליים של הטיפול ואף משתף את המטופל בתחילת הפגישה בתוכן הפגישה הצפוי. לקריאה נוספת אודות טיפול התנהגותי קוגניטיבי אצל ילדים.

דע את עצמך ואת הגבולות שלך

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בקליניקה של רינת ונטורה הוא תהליך מלווה אמפתיה והקשבה, מתוך הבנה כי תהליכים משני חיים מתחילים בצעדים קטנים - עד להשגת המטרה הגדולה:

לחיות בעוצמה כאן ועכשיו, לשחרר את כל מה שלא מועיל לחיים ובעיקר לחיות חיים מלאים סיפוק, הגשמה ואהבה.

מוכנים להתחיל לחיות את החיים כמו שמגיע לכם? התקשרו לקביעת פגישת היכרות עם רינת ונטורה מטפלת קוגניטיבית התנהגותית!

טיפולים נוספים

מתעניינים בטיפול אצל רינת?

מגוון טיפולים בשיטת LI CBT ובשיטת EFT.
טיפול זוגי, טיפול בחרדה/דיכאון/חוסר ביטחון עצמי/פוביות/דחיינות ועוד

אני מזמינה אתכם לקליניקה שלי בעמק חפר

השאירו פרטים ואצור קשר בהקדם!