טיפול בכעסים

תוכן עניינים

טיפול שליטה בכעסים

לא נולדנו כעסנים! ובכל זאת אנחנו מרגישים הרבה פעמים כהר געש העומד להתפרץ.
מה גורם לנו לכעוס? איך מנהלים כעס? איך כעס משפיע על חיינו? אם לא נולדנו כעסנים אז איך הפכנו להיות כאלו?

כאשר אנו כועסים מתרחש במוחינו תהליך ״אוטומט״ של מחשבה שלילית וקשור באופן ישיר לאופן בו אנו מפרשים את הסיטואציה בה אנו נמצאים.

ממה נובע הכעס?

 זה נובע מתוך מנגנון מוכר של ״הילחם או ברח״ (flight, fight, freeze).
כאשר אנו נמצאים במצב של איום ממשי אנו מגיבים בדרך כלל באופן של בריחה, מלחמה או קפיאה במקום. תגובות אלו טובות במצבים כאשר ישנה סכנה ממשית לחיינו. הם מאפשרים לנו תגובה מהירה והם הישרדותיים. 

הבעיה המרכזית היא כאשר אנו פועלים עם המנגנון הזה גם כאשר לא נשקפת סכנה ממשית לחיינו. אני חושבת שכבר ברור לנו שכאשר אדם עוקף אותנו בתור בסופרלנד זה לא מהווה סכנה ממשית לחיים שלנו (ועדיין מעורר בנו כעס). 

תחושות המגיעות עם הכעס 

תחושת האי צדק קופצת מיד הקורבנות - לא רואים אותי - שוב פעם עבדו עלי - לא אכפת לו/לה/להם הילדים מעצבנים אותי - בעלי מאחר איך הוא לא חושב עלי? הכל מתיישב על היבט רגשי שאינו אדפטיבי לנו. לפעמים אנו ננסה להדחיק את הרגש ללא הצלחה עד אשר נלמד לווסת אותו דרך טיפול .

מתי צריך לכעוס? - שליטה בכעסים

כעס שאינו מנוהל הוא הרסני ביותר שלא נאמר מתיש ומעייף, ממלא אותנו במרמור מיותר , תחושת קורבנות, ממלא אותנו בטינה, שנאה, זעם, ואפילו ברצון לנקמה.
הכעס פוגש אותנו בכל פינה בחיינו, אם זה בבית עם המשפחה המצומצמת או הגרעינית, בלימודים, בעבודה, בזוגיות, עם חברים ובהחלט גם בכבישים.
אז למה אנחנו עדיין בוחרים לכעוס? אי אפשר פשוט לוותר על רגש הכעס?
אז זהו שאי אפשר לוותר על הכעס! לכל הרגשות שקיימים בנו יש תפקיד חשוב עבורנו. אם נלמד להשתמש בהם בצורה נכונה הם אפילו עוזרים לנו. כך גם הכעס שהינו אחד מהרגשות הבסיסיים ביותר. אם הוא מתועל נכון יכול לעזור לנו להתגונן בפני עוולות שהם חלק מהחיים. הכסע מלווה בחרדות? הינכם מוזמנים להרחיב בקריאה על טיפול בחרדה ללא תרופות.

״רגשות של כעס לרוב באים לידי ביטוי בעקבות טריגרים של כאב שזכור לנו בצורה שלילית אדם שכועס לרוב בוחר טריגרים שמעוררים בו את תחושת הכעס״

כעס- רצוי ללמוד לנהל ולשלוט בו
כולנו כועסים מדי כמה ימים, כעס והבעתו חשובים לתקשורת ועדיף לא לשמור בפנים.
ובכל זאת, רבים מאיתנו נקלעים לעיתים לכעסים מהם אנו מתקשים להשתחרר.
לרוב, מדובר בכעס בעל משמעות גדולה עבורנו, שמגיע לאחר פגיעה מצד אדם קרוב או אכזבה או אירוע קשה אחר.
מעבר לפגיעה בקרובים לנו , הכעס שאנו חשים פוגע בעיקר בנו . הוא מפריע לנו ליהנות, לשמוח ולחיות
חיים מלאים ומסופקים הכעס לוקח מאיתנו כל חלקה טובה ומשאיר אותנו מותשים, חסרי אנרגיה ובעיקר עם תסכול תמידי.
רק לשם כך חשוב מאוד לקחת אחריות על חיינו ולהשתחרר מרגש הכעס!

אז מה ניתן לעשות?

הדרך  האינסטינקטיבית והטבעית לבטא כעס היא להגיב באגרסיביות, אבל אנחנו לא יכולים להשתלח מילולית ופיזית בכל פעם שמישהו מעצבן אותנו. החוק, נורמות חברתיות והגיון מציבים מסגרת ברורה עד כמה רחוק הכעס שלנו יכול ללכת לפני שהוא יגרום לנו לצרות, ולכן אנשים משתמשים באסטרטגיות שונות להתמודדות עם כעס.

אחרי שהבנו כמה הכעס מכלה אותנו, ואינו אדפטיבי לחיי היום יום שלנו ובעיקר מונע מאיתנו לחיות חיים רגועים ומסופקים. יש מה לעשות וזה לא בשמיים, היכולת לשלוט בתגובות הכועסות שלנו ותיעול הכעס לאפיקים חיוביים יכול לעזור לכם להגשים המון מטרות. למידה על שליטה בכעסים ולקיחת אחריות היא אתגר עבור כולנו בחיי היום יום .

״אחד המאפיינים הבולטים של אנשים חזקים הוא היכולת לבקש עזרה"

מתעניינים בטיפול בכעסים עם רינת ונטורה? צרו קשר או השאירו פרטים ונדבר בהקדם!

טיפולים נוספים

מתעניינים בטיפול אצל רינת?

מגוון טיפולים בשיטת LI CBT ובשיטת EFT.
טיפול זוגי, טיפול בחרדה/דיכאון/חוסר ביטחון עצמי/פוביות/דחיינות ועוד

אני מזמינה אתכם לקליניקה שלי בעמק חפר

השאירו פרטים ואצור קשר בהקדם!